Korzyści

Powietrze w zamkniętym budynku pełnym nowych mebli, wykładzin, komputerów jest bardzo zanieczyszczone. Może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych osób przebywających w takim otoczeniu.

Do najczęstszych dolegliwości należą trudności z oddychaniem, podrażnienie dróg oddechowych, suchy kaszel, bóle i zawroty głowy, reakcje alergiczne, nudności, a nawet wymioty.

Z badań przeprowadzonych przez NASA wynika, że wprowadzenie roślin do zamkniętych budynków polepsza jakość powietrza, a co za tym idzie warunki pracy ludzi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) także zwróciła uwagę na problem jakości powietrza w nowoczesnych, zamkniętych budynkach. Wyróżniła ona Syndrom Chorego Budynku (SBS), który może dotyczyć aż 30% nowoczesnych budynków biurowych na świecie.

Dotyczy to budynków zamkniętych, gdzie atmosfera wewnątrz zależna jest wyłącznie od klimatyzacji, ogrzewania i często nieefektywnej wentylacji.

Oprócz wymienionych wcześniej objawów związanych z SBS można dodać jeszcze problemy z koncentracją, zmęczenie, częstsze przypadki astmy, zmiany w zachowaniu ludzi, napady agresji, nieuzasadnionego płaczu, depresja, choroby dające podobne objawy do zapalenia płuc czy oskrzeli, ale nie dające się wyleczyć tymi samymi lekami.

WHO wyróżniła ponad 50 objawów powiązanych z SBS.

Z punktu widzenia pracodawcy prowadzi to do większej zachorowalności pracowników co skutkuje nieobecnościami w pracy, niższą wydajnością pracy, obniżonym zadowoleniem pracowników, a także wzmożoną wymianą personelu.

Przyczyny tego zjawiska to kombinacja

  • toksyn w powietrzu pochodzących z mebli, dywanów, komputerów, kopiarek, lakierów i farb, oświetlenia, środków czystości,
  • obecnych w powietrzu budynku zarodników grzybów przede wszystkim pleśni, które powodują alergie u wielu osób,
  • niewłaściwego ogrzewania i wentylacji,
  • złej akustyki pomieszczeń,
  • zanieczyszczeń mikrobiologicznych pochodzących z klimatyzacji.

Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Wiele roślin posiada zdolność pochłaniania toksycznych substancji z powietrza. Naukowcy z NASA przeprowadzili badania mające określić zdolności roślin do pochłaniania trzech głównych toksyn uwalnianych przez otoczenie biurowe (trichloroetylen, benzen i formaldehyd). Stwierdzili oni, że większość roślin stosowanych we wnętrzach ma zdolność pochłaniania przynajmniej jednej z tych substancji. Ustalili również ogólne zalecenia stosowania roślin we wnętrzach. Aby skutecznie oczyścić powietrze w biurze o powierzchni 140 m2 należy zastosować 15 – 20 roślin.

Rośliny polepszają warunki pracy i samopoczucie pracowników. Naukowcy z Akademii Rolniczej w Oslo przeprowadzili trwające dwa lata badania na pracownikach biura tamtejszej firmy telekomunikacyjnej. Wykazali oni, że po wprowadzeniu roślin do biura zmalały następujące dolegliwości:

DolegliwośćRedukcja skarg w %
Zmęczenie20
Bóle głowy45
Bóle gardła30
Kaszel40
Sucha skóra twarzy25

Badania wskazują na to, że rośliny mają zdolność redukowania stresu u ludzi. Dzięki wprowadzeniu roślin do miejsca pracy stworzono przyjaźniejsze warunki dla personelu co zaowocowało zmniejszeniem absencji o 60%.

Inne badania wykazały, że osoby które pracują w środowisku, w którym znajdują się rośliny mają o 12% lepszy czas reakcji od pozostałych. Te osoby miały również wyższą odporność na stres.

W biurach gdzie znajduje się dużo roślin, pracownicy chętniej przebywają, są zadowoleni i bardziej kreatywni, a co za tym idzie wzrasta efektywność ich pracy, a przecież o to chodzi każdemu pracodawcy.

Rośliny mogą również pomóc w redukcji hałasu. Stosuje się je jako ekrany tłumiące hałas. Potrafią obniżyć hałas o 5 decybeli, podczas gdy w biurze panuje hałas o natężeniu 50 decybeli.

Koszty posiadania i utrzymania pracownika są głównymi kosztami ponoszonymi przez pracodawców. Powinno więc zależeć pracodawcom na stworzeniu optymalnych, wolnych od stresu warunków pracy w jakich wzrasta produktywność.

Rośliny nie tylko upiększają wnętrze, ale również mogą przyczynić się do lepszego samopoczucia osób przebywających w ich otoczeniu.

Wiele badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dziesięciu lat dowiodło, że obecność roślin w miejscu pracy prowadzi do prostej zależności

Spadek poziomu stresu – zwiększona efektywność pracy.

W biurach gdzie ludzie często narzekają na suche powietrze, zastosowanie roślin rozwiązuje ten problem. Dzięki zjawisku transpiracji rośliny oddają wodę do atmosfery zmieniając jej właściwości. Dzięki temu również obniża się temperatura w pomieszczeniu nawet o 5st.C.

Ważne

Czy w miejscu pracy czujesz się zmęczony, rozdrażniony, masz problemy z koncentracją?

Częściej chorujesz?

Czy może Twoi pracownicy częściej przebywają na zwolnieniu niż w miejscu pracy?

Jest prosty sposób aby to zmienić.

Rośliny nie tylko upiększają wnętrze, ale również mogą przyczynić się do lepszego samopoczucia osób przebywających w ich otoczeniu.